Wystawa malarstwa Marty Bożek-Pocenty „Tu i teraz” - 11 października - 9 grudnia 2023 r. - Salonik Artystyczny KBP /ul. Wojska Polskiego 41/


Marta Bożek-Pocenty - od 2010 roku uczestniczy w zajęciach pracowni malarstwa prowadzonych w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Najpierw pod kierunkiem Niny Rostkowskiej w „Otwartej Pracowni”, a obecnie w „Pracowni na Piętrze” pod opieką Magdy Balwierczak oraz Beaty Trznadel.

Swoje prace wykonuje głównie w technice akrylowej. Maluje również akwarelami i na szkle. Współpracuje z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie prezentuje limitowane kolekcje szklanej biżuterii artystycznej. Jest instruktorem rękodzieła artystycznego i prowadzi warsztaty haftu i koronki oraz wykonywania biżuterii tekstylnej.

"Tu i teraz" Marty Bożek-Pocenty w obrazach
Wystawa malarstwa

Od zawsze sztuka jest wszędzie wokół nas. Ludzie malują, rysują, rzeźbią, tańczą, piszą, tworzą muzykę i sztuki teatralne. Lubią to robić i lubią też patrzeć, oglądać i doświadczać sztuki, ale wciąż nie wiemy – dlaczego. Pablo Picasso, który z pewnością sporo wiedział o sztuce, mówił, że „celem sztuki jest zmycie z duszy kurzu codziennego życia”. To piękne, poetyckie wyjaśnienie, ale tak naprawdę może służyć wyłącznie jako użyteczna wskazówka w poszukiwaniu rozwiązania postawionej kwestii. Jeśli wiemy, że gdy prawie każdy w każdej kulturze coś robi, zachowanie to musi albo dzisiaj spełniać jakąś ważną funkcję, albo sprzyjało przetrwaniu w ewolucyjnej przeszłości. Sztuka jest jednak niezwykłym sposobem wykorzystania ludzkiego czasu – nie służy żadnym podstawowym potrzebom przetrwania i nie jest też oczywiste, co ludzie zyskują na sztuce. Z punktu widzenia twórcy sztuka potencjalnie zapewnia relacje z innymi twórcami i odbiorcami sztuki. Wprawdzie niektórzy angażują się w jakąś działalność artystyczną i nigdy nie informują o tym nikogo innego, ale jest to dość rzadkie. Sztuka ma także ważny aspekt ekspresyjny. Artyści często mówią o używaniu swojej sztuki do wyrażania siebie. Ale dlaczego wolą wyrazić siebie artystycznie, zamiast po prostu powiedzieć innym kim są, co myślą i co czują, w prostszy i mniej symboliczny sposób? Jeśli uda nam się znaleźć odpowiedź na to pytanie, być może lepiej zrozumiemy tajemnicę sztuki.

Od zawsze sztuka jest wszędzie wokół nas. Ludzie malują, rysują, rzeźbią, tańczą, piszą, tworzą